Oświetlenie

Oświetlenie do terrarium – czego potrzebujesz?

Organizując terrarium po raz pierwszy, jak i wyposażając je później, musisz na pewno zadbać o jego właściwe oświetlenie. Specjalistyczne żarówki i świetlówki do terrarium pozwolą nie tylko doświetlić mieszkanie Twojego nietypowego pupila, ale także – zachować w nim odpowiednie warunki dla zwierzęcia. Terrarium ma w końcu zastąpić i imitować, możliwie najdokładniej, jego naturalne środowisko. Specjalistyczne oświetlenie do terrarium ma za zadanie sprzyjać nie tylko jego głównemu mieszkańcowi, ale również roślinom, z którymi często tam koegzystuje.

Promieniowanie, generowane przez zróżnicowane żarówki oferowane przez e-torro.pl, zapewnia organizmom trzymanym w terrarium odpowiednie natężenie światła oraz ciepła. Zarówno roślinom, jak i przedstawicielom fauny odpowiadać mogą zaś zróżnicowane warunki pod tym względem, dlatego tak ważne jest, aby dobrać właściwe żarówki do terrarium.

 

Czytaj dalej

Nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie do terrarium

Najprostsza opcja to żarówki grzewcze, które z powodzeniem zastosować można w przypadku zwierząt prowadzących nocny tryb życia, czyli w przypadku mieszkańców terrarium: płazów, gadów oraz drobnych bezkręgowców. Nie wszystkie spośród wymienionych kategorii zwierząt są jednak zwierzętami nocnymi, które nie potrzebują przesadnie dużo światła oraz ciepła. 

Żarówki grzewcze można montować punktowo, tworząc dzięki temu swoiste wyspy ciepła, ale sprawdzi się to jedynie w przypadku niektórych gatunków. Doskonale sprawdzą się jako oświetlenie terrarium tropikalnego, przeznaczonego dla: 

 • jaszczurek
 • żółwi
 • płazów
 • pająków
 • itd. 

Wiele gatunków zwierząt tropikalnych, takich jak np. kameleon, wymaga starannego doświetlenia i dogrzania. Za pomocą specjalistycznych żarówek i świetlówek do terrarium stworzysz im optymalne warunki bytowania zarówno w dzień, jak i w nocy. Dzięki tzw. wyspom ciepła zapewnisz swojemu zwierzakowi przestrzenie, w których sztuczne światło wytwarzane przez żarówkę jest najbardziej zbliżone do naturalnego, słonecznego światła. 

Żarówki do terrarium tropikalnego czy żarówki LED?

Dobrze dobrane żarówki grzewcze to podstawa w kwestii oświetlenia do terrarium tropikalnego. Wydzielają one promieniowanie UV różnego typu, w zależności od konkretnego modelu. Takie żarówki niezwykle łatwo dobrać zwracając uwagę na ich nazwy, m.in.:

 • SOLAR UVA/UVB
 • NIGHT HEAT
 • HALOGEN SUN
 • itp.

Wszystkie żarówki do terrariów, jakie znajdziesz na e-torro.pl, pochodzą od cenionych producentów. Pośród szerokiej gamy tych specjalistycznych żarówek z pewnością znajdziesz dokładnie takie, jakich potrzebujesz. 

W przypadku wątpliwości, najlepiej skonsultować się z profesjonalnym i doświadczonym zespołem e-torro.pl, który chętnie pomoże w doborze konkretnych żarówek do Twojego terrarium, jak i odnośnie produktów z pokrewnych kategorii. 

Czy oświetlenie LED do terrarium to na pewno dobry pomysł? Takiego rodzaju świetlówki, w przeciwieństwie do żarówek grzewczych, ograniczają się do dekoracyjnej funkcji. Jeżeli zatem chcesz dobrze oświetlić swoje terrarium np. z zewnątrz, aby je wyeksponować, to właśnie oświetlenie LED jest wówczas właściwym wyborem. 

Żarówki LED, dając przyjemne, a jednocześnie intensywne światło. Należy jednak pamiętać, że  absolutnie nie są zamiennikami żarówek grzewczych. Jedynie te ostatnie emitują, oprócz samego światła, zarówno ciepło, jak i promieniowanie UV niezbędne do życia mieszkańcom terrarium. Oświetlenie LED do terrarium pozostaje jednak nadal atrakcyjnym wizualnie dodatkiem, pozwalającym doświetlić terrarium nawet światłem sztucznym. Przede wszystkim warto jednak stawiać na fachowe oświetlenie o dodatkowych, praktycznych aspektach, dzięki czemu zwierzęta będą rozwijały się w sposób znacznie zdrowszy i o wiele bardziej zbliżony do tego, jak ma to miejsce w ich naturalnym środowisku.

 

Średnia ocena: 4.3
Na podstawie: 282 ocen
REPTIPLANET ŻARÓWK REPTI UVB 5.0 13W REPTIPLANET ŻARÓWK REPTI UVB 5.0 13W
Producent: REPTI PLANET
Cena: 53,10 zł
zobacz więcej
REPTIPLANET ŻARÓWK REPTI UVB 5.0 26W REPTIPLANET ŻARÓWK REPTI UVB 5.0 26W
Producent: REPTI PLANET
Cena: 51,29 zł
zobacz więcej
REPTIPLANET ŻARÓWKA DAYLIGHT FROSTED 25W REPTIPLANET ŻARÓWKA DAYLIGHT FROSTED 25W
Producent: REPTI PLANET
Cena: 12,25 zł
zobacz więcej
REPTIPLANET ŻARÓWKA DAYLIGHT FROSTED 50W REPTIPLANET ŻARÓWKA DAYLIGHT FROSTED 50W
Producent: REPTI PLANET
Cena: 11,65 zł
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl